जब श्रीमानलाई घर मै काम गर्ने श्रीमतीले मेरो कमाई भन्दै १० करोड रुपैयाँ दिइन, काम थाहा पाउँदा सबै चकित

अषोज ९, २०७८ शनिबार 107

जब श्रीमानलाई घर मै काम गर्ने श्रीमतीले मेरो कमाई भन्दै १० करोड रुपैयाँ दिइन, काम थाहा पाउँदा सबै चकित

काठमाडौं । अली र महनूर अल्वी, नेपालको प्रदेश ३ निवासी हुन् । उनीहरु २००४ देखि एक अर्का अनुबन्धित थिए । त्यही साल उनीहरुबीच विवाह भयो । अली शहरमा ईन्जिनियरको रूपमा काम गर्थे र महनूर स्थानीय क्लिनिकमा रिसेप्शनिस्टको रूपमा काम गर्थिन् ।

उनको पहिलो बच्चा पछि, मोहम्मद २००८ मा जन्मेका थिए, महनूरले आफ्ना बच्चाहरु संग घरमै बस्नको लागि निर्णय गरेका थिए । २००८ को आर्थिक संकटको समयमा निर्माण उद्योगमा ठूलो प्रभाव परेको थियो । तर भगवानालाई धन्यबाद अलीले आफ्नो जागिर गुमाएनन्, तर उनले अधिक घण्टा काम गर्नुपर्‍यो र आफ्नो कम्पनीलाई जीवित राख्न मद्दतको लागि ठूलो तलब कटौती गर्नुपर्‍यो ।

महनूरले वास्तविकता खोलिन्, ‘हाम्रो आवश्यकताहरूको बढ्दै थिए । बच्चाहरु हुर्किदै थिए । तर मैले उसलाई धेरै नै थाकेको देखें । यसैले कमाइरहेको अधिकांश पैसा बचत गर्ने प्रयास गर्‍यौं, तर यस्तो कहिले सम्भव भएन । हामीलाई वास्तवमै के हुन्छ भनेर थाहा थिएन । बजार उचालियो, तर यो फेरि खस्कियो । त्यही बेला म गर्भवती भएँ, त्यसैले हामी केवल उत्तम समयको आशा मात्रै गर्दै थियौं ।’

नूरको जन्म भएको लगत्तै, महनूर एक दिउँसो फेसबुक ब्राउज चलाउँदै थिइन् र उनले घरबाटै एक दिनमा ७८ हजार ६३३ रूपैयाँ कमाउन सक्ने विज्ञापन देखिन् । जिज्ञासु, उनले यसमा क्लिक गरिन् र केही अनुसन्धान पनि गर्न भ्याइन् । उनी भन्छिन्, ‘त्यसमा धेरै प्रयोगकर्ताहरूबाट केही उत्कृष्ट समीक्षाहरू थिए त्यसैले म यो प्रणाली सत्य हो भनेर सुरक्षित साईन अप गरे ।

सुरक्षित भएको महसुसपनि गरे । यो त्यस्तो होइन जस्तो द्रुत गतिमा घोटाला गरेर धनी हुन्छन् जहाँ तपाईंलाई पैसा कमाउनका लागि सामान बेच्नुपर्दछ भन्ने त्यहाँ छिरेपछि थाहा पाए । यदि मैले ती चीजहरू बेच्नु पर्छ भन्ने आँट नभएपनि साइन अप गरिदिए ।’ घरबाट काम गर्न इन्टरनेटको प्रयोग विश्वव्यापी रूपमा सबैभन्दा ठूलो प्रवृत्ति भएको छ र नेपालमा यो भर्खरै तिव्र गतिमा फैलिदै छ ।

ओलम्पट्रेड प्रणाली एक शिक्षा प्रणाली हो जसले तपाईंलाई गुगल, वालमार्ट, अमेजन, एप्पल, र यस्तै अन्य इन्टरनेट साइटहरू कसरी प्रयोग गर्ने भनेर सिकाउँछ । अरु धेरैले अनलाइन पैसा कमाउँछन् । तपाईंलेपनि यो प्रणालीमा पहुँच राख्न केवल अनलाइनमा एक सानो फाराम भर्नुपर्छ भन्ने जानकारी पाए उनले भनिन् ।

‘म सिस्टम सुरू गर्न डराईन । तरपनि मलाई कम्प्युटरबारे राम्रोसँग ज्ञान थिएन, तर त्यसमा तपाईंलाई सबै कुरा कसरी गर्ने भनेर सिकाउँछन् । त्यसैले मलाईपनि गाह्रो भएन । मलाई वास्तवमै ईन्टरनेट कसरी ब्राउज गर्ने भनेर मात्रै थाहा थियो, तर यी सबै कम्प्यूटर सीपहरू हुन् जुन मलाई चाहिन्छ ।

म पनि चाहन्न कि अलीले महसुस गरोस्, किनकि उसले हाम्रो परिवारको लागि जटिल अवस्था भएकाले उसले सहयोग गर्न सकिरहेको थिएन । तर मैले त्यो अनलाईनबाट पैसा कमाउँने प्रणालीमा छिर्ने आँट गरे । नजान्दै काम अघि बढाए । नभन्दै सिस्टम प्रयोग गरेर पहिलो दुई हप्ता पछि नै दुई वटा चेक कुल १० लाख २५ हजार ८८५ रुपैयाँको आइहाल्यो ।

तर अब महनूरलाई आपत पर्छ । किनकी उनले अलीलाई आफ्नो नयाँ कामको बारेमा बताएकी छैनन् । अब यो रकम केही समय लुकाउने नै निर्णय गर्छिन् । उनले अलीलाई भन्ने आँट नभएसम्म यो पैसा लुकाउने तरिका खोज्छिन् । त्यसकारण, उनले गुप्त रुपमा आफ्नो पतिलाई जानकारी नदिइ बैंक खाता खोल्ने काम गर्छिन् । अनी उनले त्यो चेक हरेक हप्ता त्यो खातामा सिधा जम्मा गर्न थालिन् ।

यसरी नै उनीहरुको ३ वर्ष बित्यो । अली काममा जान्छन् जबकि महनूर घरमा ओलम्पट्रेड प्रणालीमा काम गर्थिन् । उनको गोप्य खातामा पैसा जम्मा भइरहेको हुन्छ । उनी भन्छिन्, ‘मेरो श्रीमान्‌बाट त्यस्तो गोप्य कुरा राख्न मलाई एकदम गाह्रो भयो । मलाई लाग्यो कि मैले उसलाई धोका दिएँ, तर मलाई डर छ कि म उसलाई अझ कहिलेसम्म लुकाउँ । तर यो बारेमा अहिले फर्केर हेर्दा, म मूर्ख थिएँ ।’

भन्ने लाग्छ । गत बर्षको शुरुमा, अलीले आफ्नो जागिर गुमाए । जागिर गुमाएपछि अली निकै नै उदास देखिएका थिए । यो बीचमा महानुरले निर्णय गरिन् कि उनी आफूले दिनहुँ गरिरहेको कामको बारेमा बताउँछु । एक दिउँसो, उनी बैंक गईन अनी उनले ३ बर्षदेखि बढेको गोप्य खाताको रकम चेक गरिन् । त्यतिखेर उनको उक्त खातामा रकम ७ करोड ३८ लाख ४९ हजार २९४ नाघेको थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्